Wtyczki do WordPressa

Co to jest wtyczka na WordPressie?

Popularność WordPressa wśród blogerów i właścicieli stron wynika nie tylko z prostej, intuicyjnej obsługi. Użytkownicy mają do dyspozycji tysiące użytecznych wtyczek, które pozwalają dowolnie wzbogacać stronę o kolejne funkcje. Zbyt wiele zainstalowanych pluginów na WordPressie również nie jest wskazane, ponieważ obciąża stronę i źle wpływa na pozycjonowanie.

 

Jakie wtyczki WordPressa warto przede wszystkim dodać do strony?

Użytkownicy, którzy korzystają z platformy WordPress.org mają możliwość dodania do kokpitu oprogramowania, które będzie wzbogacało ją w nowe funkcje lub pomagało lepiej zarządzać i pozycjonować stronę. To oprogramowanie nazywamy pluginem lub po polsku wtyczką. Działania związane z wtyczkami – wyszukiwanie wtyczek, instalacja, zarządzanie odbywają się w kokpicie. W menu po lewej stronie mamy zakładkę “wtyczki”. Po rozwinięciu dostajemy dostęp do:

  • widoku zainstalowanych już wtyczek – dzięki temu możemy nimi zarządzać, usuwać niepotrzebne, czasowo wyłączać te, których na razie nie potrzebujemy itd.
  • wyszukiwarki wtyczek – za pomocą nazwy wtyczki lub słowa kluczowego, które opisuje jej funkcję wyszukujemy wtyczkę, następnym krokiem jest już instalacja wtyczki
  • widoku edycji – to funkcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy mają wiedzę programistyczną, w edytorze widzimy kod źródłowy wtyczki i tym samym może wdrożyć własne modyfikacje.
Źródło foto: https://widoczni.com/blog/31-wtyczek-do-wordpressa/

Wtyczki polecane blogerom:

1. Antispam Bee – blokuje spam w komentarzach. Robi to dużo lepiej niż Akismet, którego używałem kiedyś. Od pewnego czasu korzystam z systemu komentarzy Disqus, więc już nie potrzebuję Antispam Bee, ale polecam ją każdemu, komu może się przydać.

2. Broken Link Checker – sprawdza, czy wszystkie linki na stronie działają. To ważne ze względu na użytkowników (żeby mój blog nie odsyłał ich donikąd) oraz Google (niedziałające linki negatywnie wpływają na pozycjonowanie).

3. Disqus Conditional Load – nie jestem za bardzo techniczny i zainstalowanie na blogu standardowej wtyczki do komentarzy Disqus z jakiegoś powodu mi się nie udawało. Z DCL poszło gładko, w dodatku podobno działa ona szybciej niż oryginalna wtyczka Disqus.

 

Wtyczki chroniące przed spamem i hakerami:

  • Akismet Anti-Spam
  • Wordfence Security – Firewall & Malware Scan
  • BulletProof Security

 

Źródło foto: https://warsztatanalityka.pl/tag/wtyczki-wordpress/

Pytania i odpowiedzi

 

Co to jest plugin?

Plugin to nic innego jak wtyczka, która rozszerza stronę na WordPress o nowe funkcje i możliwości. Wtyczki dzielimy na podstawowe i zaawansowane.

Ile kosztują wtyczki do WordPressa?

Większość wtyczek dostępnych dla WordPressa jest bezpłatna. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanych funkcjach, będziesz musiał liczyć się z kosztami. Istnieją wtyczki, które wymagają dokonania jednorazowej płatności i takie, które są płatne w formie abonamentu.

Jak zainstalować nową wtyczkę do WordPressa?

Cały proces dodawania nowych pluginów odbywa się poprzez kokpit oprogramowania. To tam możemy znaleźć interesujące wtyczki, zainstalować je, a także zarządzać nimi. W menu po lewej stronie znajduje się zakładka „wtyczki”

WIĘCEJ TUTAJ…